Po - Pá 8 - 18 h 724 934 181
Napište nám kdykoliv! lydie11@volny.cz

Namaluj si svůj deštník

Namaluj si deštník

Pomalovat si svůj vlastní deštník je super zábava. Nějaké jsem namalovala, několik prodala, a několik jich ještě v nabídce mám.

Chci vám přiblížit, jak takové dílo vznikne.

Nejprve si pořídíte bílý deštník z hedvábí (většinou ve kvalitě Habotai), nejlépe deštník holový, kde nemusíte vymalovanou látku pro následné zažehlování barev sundávat z konstrukce,  zvládnete šikovně žehličkou přežehlovat jednotlivé díly na normálním žehlicím prkně. Možná se zděsíte, že deštník stojí kolem 1000,- Kč. Ano, dřív jsem kupovala za polovic ( proto nyní už deštníky nemaluji).

Bílý deštník

Hedvábí je krásný materiál. Je živý. Barvy se na něm krásně rozpíjí, někdy i tam, kam  nechcete, rychle schnou, takže vám udělají mapy, kde jste si je nepřáli.

Rozevřený deštník si postavíme do svislé polohy, aby se dalo kolem něj obcházet. Je dobré si šikovně rozvrhnout vzor. Nějak si ho rozčlenit na menší kusy, poněvadž  těžko zvládnete vymalovávat zbylé bílé plochy bez zasychání barev na okraji. Jedině že byste k tomu pozvali minimálně další dva páry rukou. Obvykle deštníku sluší nějaká bordura, takže prosím hezký vzoreček na okraji! Přeji klidnou ruku při kreslení rovných čar! Začínáme konturovací barvou, borduru, pak jíž kreslíte svůj vlastní motiv. Květy, ornamenty, čtverce, listy, domy… co vás napadne. Po zaschnutí konturky vybarvujete jako omalovánky. Ti zkušenější umí štětcem přímo kouzlit a barvy míchat, stínovat, podobně jako při práci s akvarelem. Pozor, látka je dost hustě tkaná, pokud kontura nebude dostatečně silná, barva proteče skrz ni do okolí, a budete mít starost, jak to zaonačit, neboť barvu nelze jen tak přetřít jinou. Někdo používá k rychlému zasychání teplý fén.

Pomalovaný deštník     Pomalovaý deštník

Kolem drátů musíte být zvlášť opatrní, látka je ve švech dvojitě, a rozbíhá se jinak než obvykle.

Pomalovaný deštník s mozaikou     Pomalovaný deštník s mozaikou

Nezapomeneme namalovat také obal či popruh deštníku, je-li tam nějaký.

 

Pak necháte uschnout, na žehlicím prkně z rubové strany zažehlujete, pěkně vytrvale. Nakonec na rozložený deštník vystříkáte jednu celou 200ml lahvičku univerzálního impregnačního spreje na boty či textil.

 Pomalovaný deštník s mozaikou - impregnace

Můžete použít efektovou sůl, malovat voskem, tisknout razítka nebo jen namalovat jednu květinu a deštník nechat bílý. Je možné si vzor předkreslit fantómovým fixem, použít třpytky, je-li deštník ponechán bílý jen s menší malbou, třeba pro nevěstu jako slunečník, nemusíte ani používat impregnaci.

Pomalovaný deštník s mozaikou hotový produkt