Mírumilovné? Co je to?
Kdo nosí hedvábí, vyzná se v termínech jako Crepe de Chine, Chiffon, Pongé5, Habutai, saténové hedvábí... Každá tkanina má své přednosti a hodí se ke konkrétním účelům. Většinou u výrobků najdete stručné hodnocení látky. Nejčastěji na malované hedvábné šátky a šály bývá používáno hedvábí pongé 5 nebo 6, hezky se na něj maluje a šátek zůstává jemný a měkký. Chiffon je průsvitný, Crepe de Chine těžší a splývavější....
Hedvábí se vyrábí z kokonů bource morušového, poté, když housenka sní spoustu listí moruše. Zakuklí se, a kdybychom ji nechali být, prokouše se ven motýl. Spíš můra. Takže kokony se sbírají ještě před vylíhnutím motýlků, ti se horkem zabijí, aby neporušily kuklu, a pak se odmotá dlouhé, předlouhé vlákno (až 4000m ). Podrobnosti si můžete najít u strýčka Gůgla.
A tady začíná vlastní dnešní povídání o mírumilovném hedvábí.
Jsem vegetariánka, a tak mne pořád pronásleduje otázka, jak tedy s tím hedvábím.... musí tolik motýlů umřít. Copak moruše, těm listí při dobré péči opět doroste, ale to zpracování! Pak jsem se dozvěděla o mírumilovném hedvábí. Motýlci se nechají vylíhnout a zpracovává se prokousaná kukla. Dokonce existuje divoké hedvábí, tedy kukly posbírané domorodci volně v lese. Představuji si je, jak běhají po lese a hledají moruše a na nich zakuklené housenky.
Mírumilovné hedvábí se vyrábí, aniž by byly zabíjeny larvy bource morušového (hedvábný motýl, jehož larvy tvoří hedvábné vlákno, z nějž si staví kokon, ve kterém se přeměňuje na dospělého motýla). Na rozdíl od běžné konvenční výroby, při které jsou živé larvy usmrcovány ještě uvnitř kukly, aby bylo zachováno co nejdelší vlákno a aby se snížila pracnost následné výroby hedvábných látek (na 1 m2 konvenční hedvábné tkaniny je třeba usmrtit okolo 1500 larev), jsou v případě mírumilovného hedvábí používány kokony, z níž se dospělý bourec již vylíhl a opustil. Hedvábní motýli se tak nechávají prožít celý svůj přirozený životní cyklus. Hedvábná vlákna získávaná z porušených kokonů se musí kvůli jejich kratší délce odlišně zpracovávat, částečně i ručním způsobem, čímž vzniká úplně nová, na první dotek rozpoznatelná kvalita hedvábných látek - jsou příjemnější, mnohem jemnější, měkčí a nadýchanější. Lépe také odvádí vlhkost od těla i tepelně izolují, než běžné hedvábí.
Hurá! Máme tady mírumilovné hedvábí!
Ovšem, je drahé. Dost drahé. A nelze koupit jeden běžný metr na zkoušku.
Vydržela jsem čekat necelé dva roky a hedvábí stejně koupila. Je nádherné. Luxusní. Má lesk a je měkké.... První namalované kousky vám zde přináším. Šátky 90 x 90 cm, barvy fixované napařováním.
Šátky koupíte u mne v obchodě :)