Po - Pá 8 - 18 h 724 934 181
Napište nám kdykoliv! lydie11@volny.cz

Frank Sinatra a New York

Sinatra a New York hedvábí

Sinatra a New York? Ptáte se, co že je to za divné spojení?

Pro milovníky swingu a jazzu to nijak divné není. Že Frank Sinatra letos v prosinci 2015 slaví 100 let od svého narození, je přeci profláklá informace. Pořádají se koncerty, zpěváci natáčejí jeho písně... A New York je jeho nejslavnější píseň. To vám poví moderátor na každém plese při uvádění této nádherné taneční skladby. Neznám taneční orchestr, který by tento kousek neměl na svém playlistě. K této příležitosti jsem se i já chopila štětce a namalovala hedvábný šátek se siluetou tohoto velikého města.

Sinatra a New York hedvábí 2

A pokud neznáte tuto píseň, budete mít v paměti slavný duet Franka s jeho dcerou Nancy Somethin' Stupid.

A jestli ani to neznáte, tak budete znát My way... U nás mnoho jeho písní zpíval Karel Gott, tuto také, s nadčasovým textem psaným Zdeňkem Borovcem - Má pouť:

Má pouť, ta spousta mil, přes klíny hor, peklem i nebem,
čas šel a já tu žil, pil s vodou chlór, jed hlínu s chlebem.
Já vím, jakej pak div, že s každým dnem má pouť se krátí,
kéž mám, co měl jsem dřív, kéž se to vrátí...

Frank Sinatra se narodil 12. prosince 1015 italským rodičům žijícím v USA. Jeho původ se nedá zakrýt - však má v sobě obrovský italský šarm! Stal se legendou světové populární hudby. Každý zpěvák by chtěl umět cítit píseň stejně jako on a já jako učitelka populárního zpěvu každého žáka provádím "nápodobou" Sinatry. Jedinečný příklad, jak se naučit frázovat swing či jazz. Frank je nebývale dokonalý právě ve volném a zároveň promyšleném frázování jazzu navzdory svému bělošskému původu. Dnes jsou jím interpretované písně hlubokou studnicí pro výuku jazzového zpívání.

Srovnávat do velikosti se s ním mohou snad jen Elvis Presley a Bob Dylan. A to díky obrovké popularitě a mystické moci, kterou měli na lid. Sinatra vynalezl moderní frázování populárních písní, a podle některých se stal nejlepším hudebním interpretem, kterého Země zplodila.

BBC ho jmenovalo v roce 2001 největším hlasem dvacátého století.

Nejen jako zpěvák a herec, Sinatra je známý i díky svému boji proti segregaci v USA. Zasloužil se o dodržování zákona, který stavěl na roveň práva bílých a černých.