Domů
 x 
p1016567p1016537p1016540p1016545p1016564p1016563p1016562

Hedvábný šátek - Každý si své Lambaréné musí najít sám

Cena600 Kč
Popis produktu

Tady jsem se vydala na dobrodružnou cestu. Došla jsem prstem na mapě až do deštných pralesů a ocitla jsem se v rovníkové Africe. Tam vznikl ten nápad - přeci musím po řece Ogooué v zemi Gabon navštívit pralesní nemocnici! Vytáhla jsem mapu

a pak už to bylo snadné - doplout do Lambaréné.

Zde je to místo, kde největší muž své doby vybudoval nemocnici pro Černochy! Přes padesát let věnoval život budování, řízení nemocnice a léčení nemocných. Nemocnice přečkala dvě světové války.

 

 

Albert Schweitzer již dosáhl dvou doktorských titulů - doktor teologie a doktor filozofie - když se rozhodl ve třiceti letech studovat medicínu a poté odjet s manželkou do Afriky. Přes mnohé nesnáze se toto podařilo. Mnozí ho měli za blázna, že opustil profesorskou a vědeckou kariéru.

Peníze na nemocnici, její stavbu, provoz, získával od sponzorů, ale většinu z nich sám vydělal - psaním knih, přednášením na teologických a filozofických fakultách na témata "Historický Ježíš", "Kultura a etika Černochů" .....  a koncertováním.

Považte, nejen vědec, kazatel a lékař, ale také hudebník! Miloval J.S.Bacha, říkal o Bachovi, že neskládá hudbu, ale káže Boha. Od dob studií cestoval po celém světě, hrál na varhany, aby vydělal peníze na studium a později  na nemocnici. Když se nedostávaly peníze nemocnici nebo rodině, napsal životopisný bestseller...

I česká unversita hostila Aleberta a udělila mu čestný titul profesora. V roce 1952 dostal Nobelovu cenu za mír. To už jeho popularita vystoupala na vrchol, v Evropě, u Němců, a v USA. Peněz na nemocnici byl dostatek, ovšem Schweitzer zůstal věrný svým myšlenkám o etice a kultuře a dál pokračoval v nemocniční práci v pojetí pralesním.

Možná mám nějaké výhrady k jeho životu, třeba nikdy v Africe nestoloval spolu s Černochy, nemocnou manželku a dceru nechal samotnou v Evropě po dlouhá léta. Ovšem manželka, posléze i dcera,  ho velmi podporovala v práci v Africe - sama si to přála, aby tam zůstal. Získávala důležité kontakty a sponzorské dary, a pokud jí zdraví přálo, pracovala v nemocnici v Lambaréné nejen jako sestra, ale asistentka všeho...

Jejich životy a osudy podle mne vydají na několik životů....

Jako vzpomínka na Alberta Schweitzera, jehož jsem vždy obdivovala, od dětství na mne totiž z knihovny vykukovala kniha s jeho vousatou tváří a s džunglí, vznikl tento hedvábný šátek.

Namalovala jsem část mapy Afriky....  a na jednom místě je jen prostě napsáno Lambaréné.

Šátek je 74 x 74 cm velký, malovaný napařovacími barvami, které hedvábí zanechávají jemné a lesklé. Doporučuji prát jemně v ruce a žehlit po rubové straně. Zasílám v dárkové krabičce, přikládám návod na údržbu.

K názvu šátku jsem si vypůjčila Schweitzerův citát.

Možná i vy se zamyslíte, CO a KDE je Vaše Lambaréné. Já ve svém životě už to tuším ...